ИНСТРУМЕНТИ
МЕТОДИ

Проектираните изследователски дейности за целите на настоящия проект имат фундаментален характер и предполагат прилагането на съвременни и апробирани в изследователската практика методи и изследователски техники. За да се реализират целите на проекта, се планира да се осъществят серия от изследователски дейности, които ще са относително самостоятелни, но ще бъдат кохерентни по своя характер и обвързани от строга изследователска логика.

 

Предмет на изследване са факторите и причините, които детерминират възникването и съществуването на “икономика в сянка” в българското общество, както и релевантните подходи/политики за тяхното ограничаване.

Обект на изследване са сенчестите икономически практики и тяхното присъствие и отражение в бита и психиката на съвременния българин, както и типичните поведенчески модели, в рамките на които различните генерации в трансформиращото се българско общество прибягват до нелегитимни, сенчести икономически практики.

В съответствие с дефинираните цели на проекта и произтичащите от това предмет и обект на изследване, екипът на настоящия проект ще приложи адекватни изследователски методи и техники, така че да бъде събрана качествена и достоверна емпирична информация и на тази база да се осъществят проектираните анализи на емпиричните данни и да се разработят съответните интерпретационни модели.

За целите на проекта ще се работи с два типа данни – първични и вторични, които ще се съберат от следните източници на информация:

Първо, вторичен анализ на съществуващи практики и методологически подходи за емпирично изучаване на „икономиката в сянка“. Ще се изследват документални и методологически източници от европейски и български характер. Анализът на тези данни ще се реализира чрез деск-рисърч (кабинетно проучване).

Второ, населението (15 г. +) в България: в контекста на целите и задачите на проекта този източник на информация ще има приоритетно значение. Информацията ще се събере чрез количествени методики (стандартизирано интервю). Досегашните изследвания на „икономиката в сянка“ сочат, че различните видове сенчести практики се извършват от лица във всички възрастови групи, започвайки от юноши на 15 г. и достигайки до пределно висока възраст, в която лицата са в състояние да осъществяват икономически дейности.

Трето, експерти – водещи български изследователи в областта на неформалната икономика и „икономиката в сянка“: този информационен източник е необходим с оглед верифицирането на получените при количественото изследване емпирични данни и задълбочаването на тяхното тълкуване.. Данните ще бъдат събрани по метода на дълбочинното интервю.

Четвърто, експерти, представители на синдикалните и работодателските организации в България. Информацията ще се събере чрез метода на експертните оценки. Целта на експертните оценки ще бъде да се генерират мнения и идеи за конструирането на най-подходящи подходи въздействие върху населението за редуциране на сенчестите практики, както и подходящи инструменти за засилване на ролята на институциите в процеса по ограничаване на 4икономиката в сянка” в страната.