Научноизследователски проект “Факторна детерминираност на “икономиката в сянка” и подходи за ограничаването ѝ в българското общество” се осъществява от екип от социолози от Институт по философия и социология при БАН


Проф. дсн Емилия Ченгелова

Ръководител на екипа

Емилия Ченгелова е завършила с пълно отличие социология в Киевския държавен университет „Т.Г. Шевченко” (1987). През 2007 г. се хабилитира, с което утвърждава трайния си научен интерес в областта на методологията и методиката на емпиричните социологически изследвания (ЕСИ). През 2013 г. успешно защитава дисертационен труд на тема „Холистичен подход за изграждане на методология за емпирично изследване на „икономиката в сянка“, за което й е присъдена научната степен „Доктор на социологическите науки“, а през 2015 г. е избрана за Професор. Има 32 годишен опит в теоретичните изследвания върху методологическите аспекти и познавателните процеси при ЕСИ, поведенческите модели в ситуацията на количествените и качествените методи за набиране на информация, теория и методология на изследванията на общественото мнение, методологически подходи за конструиране на социални политики, изследователски подходи и технологии за проучване на “икономиката в сянка”. През периода от 2000 г. насам е работила като ръководител или консултант/ член на социологически екипи в над 70 успешно реализирани проекти с теоретична значимост и/или практическа приложност.

От 2010 г. работи активно в областта на изследванията на “икономиката в сянка”, като е разработила специализирани социологически подходи за емпиричното изучаване на сенчестите практики и мотивацията на хората за включване в такива практики. През периода 2016-2019 г. под ръководството на проф. Ченгелова бе успешно реализиран научно изследователски проект “‘Икономиката в сянка’ като девиантна практика”. Проектът е оценен като един от най-успешните в тази предметна област и е обект на силен интерес както сред изследователите, така и сред експертните среди и медиите.

Проф. д.с.н. Емилия Ченгелова има над 120 научни публикации, от които 32 монографии и над 50 статии в индексирани и реферирани списания.

Проф. дсн Карамфил Манолов

Член на екипа

Карамфил Манолов е професор, доктор на социологическите науки в Института по философия и социология. Основните му изследователски интереси са в сферата на предприемачеството. В областта на „икономиката в сянка“ работи от 2009 г., като основните му разработки са свързани с предприемачество и „икономика в сянка“ – „икономиката в сянка“ и легитимност на предприемаческата дейност; „икономика в сянка“ и социални неравенства, „икономика в сянка“ и конкуренция/конкурентоспособност.

Доц. д-р Албена Накова-Манолова

Член на екипа

Албена Накова е доцент в Института по философия и социология, доктор по социология. Повече от десет години работи в изследователското поле на „икономиката в сянка“ в аспекта на социално-психологическите ѝ измерения – представи за икономиката в сянка и нагласи за включване в неформални икономически практики, толерантност към икономиката в сянка, предизвикателства за диагностика и превенция на икономиката в сянка.

Гл. ас. д-р Галина Колева

Член на екипа

Галина Колева е главен асистент, д-р по социология в Института по философия и социология при БАН. Тя има повече от 35-годишен опит в областта на теоретичната, емпиричната и приложната социология като участник в проекти, изследвания, анализи, конференции и преподавателска дейност. Има основни изследователски интереси в полетата на бизнеса и предприемачеството, социалните групи, заетостта и неформалната икономика, градското земеделие, руралната икономика и отношенията между града и селото. Участвала е като член на социологическата секция в рамките на проекта „Ограничаване и превенция на неформалната Икономика“, финансиран от Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси” (2010-2013) и има публикации по темата.

Гл. ас. д-р Шабан Даракчи

Член на екипа

Шабан Даракчи притежава докторска степен по социология. Негови основни професионални интереси са джендър, сексуалност, етнос и религия в Източна Европа и България. Д-р Даракчи работи като изследовател в Института по философия и социология към БАН. Понастоящем той работи по постдокторантски проект като носител на наградата Мария Кюри в университет на Антверпен. Темата на проекта засяга структурата и развитието на сексуалните малцинства и активизъм в България. Шабан е носител на стипендия Фулбрайт (2014), в университета на Хартфорд, Кънектикът и стипендиант на програма „Индевър“ (2016) на австралийското правителство, с която специализира в Австралийския център за сексуални изследвания кум Университета Ла Троб в Мелбърн. Има публикувана една книга и повече от 20 статии, повечето от които на английски език.

Гл. ас. д-р Александър Герганов

Член на екипа

Александър Герганов е главен асистент в Центъра за емпирични социални изследвания към Института по философия и социология при БАН. Той се занимава с изследователска дейност в областта на корупцията, виктимизационните проучвания на конвенционалната престъпност, сивата икономика. Фокусира се върху методологически аспекти, статистически анализи в социалните науки, математическо моделиране и изчислителни модели. От 2005 г. участва в множество мултидисциплинарни международни проекти. Изследователски фокус: Корупция, конвенционална престъпност, скрита икономика, завладяване на държавата, статистически анализи в социалните наука и моделиране.

Гл. ас. д-р Светлана Александрова

Член на екипа

Светлана Александрова е главен асистент в Център за емпирични социални изследвания към Института по философия и социология при Българска академия на науките. Има докторска степен по Теория и история на културата от Югозападен университет „Неофит Рилски“, Благоевград, катедра“Културология“. В периода 2012 -2017 г. е хоноруван преподавател в същата. Изследователските й интереси включват: европейски културни политики, културно участие, предприемачество в сферата на културата, творчески индустрии, културен мениджмънт, обществено мнение.

Любка Илиева

Член на екипа