♦ Настоящият проект е изцяло фокусиран върху търсенето на решения за един от най-горещите проблеми на съвременното българско общество – участието в сенчести (сиви) икономически практики. Проблемът е толкова сериозен, че изисква не само бързи мерки от страна на държавата, но и фокусиране на енергията на цялото общество.

♦ “Икономиката в сянка” e проблем на българското общество поне от 20 години. До голяма степен “икономиката в сянка” е резултат от сложното преплитане на обективни и субективни обстоятелства – трансформацията на отношенията към собствеността, възникването на предприемаческата култура, краха на старите ценности и създаването на нови ценности, оправдаващи измамата и надхитряването на закона. “Икономиката в сянка” е бич за цялото общество, тъй като изкривява икономическите отношения и пазарите, създава фалшиви условия за конкурентност между пазарните субекти, отнема социалните права на работещите.

♦ Предлаганият от нас проект ще допринесе директно за намиране на решения за ограничаване на нивото на сенчестите практики у нас. Нашата цел не е просто да измерим какъв е относителният дял на “икономиката в сянка” у нас, а да достигнем до знанието за същинските причини и фактори, които пораждат сенчестите практики и ги поддържат живи в икономиката. Знаейки какви са мотивите на хората за включване в сенчести практики, ние ще посочим конкретните насоки за интервенция и ще покажем по какъв начин може да се намалят сенчестите практики. През последните десет години са правени подобни опити, но очевидно те не са успешни, защото България продължава да е сред челните места по “икономика в сянка” сред страните-членки на ЕС с 30% относителен дял сенчести практики. Това положение трябва да бъде променено и сенчестите практики трябва да бъдат овладени. Ние предлагаме точно такъв изследователски подход – чрез изучаване на нагласите и обществените настроения да се установят факторната детерминираност на “икономиката в сянка” и различните модели на поведение сред генерациите, след което на тази основа да се изработят управленски подходи за ограничаването на сенчестите практики.

♦ Базирайки се на споделените мнения и експертни оценки, на анализа на литературата по проблема, колективът ще формулира предложения за разработването на конкретни мерки и дейности от държавните институции, целящи свиване на широкия обхват на сенчестите икономически практики в българското общество, ограничаване на мотивите и причините за високата толерантност на българите към този вид нарушения на съществуващото законодателство и предприемаческия етос и разработване на подходи за минимизиране на съществуващите високи нива на “икономиката в сянка” в България.